1948/​500

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 9”. Et sæt på seks stole med stel af forkromet stål, skalformet sæde og ryg betrukket med brunt skind. Formgivet 1960. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1991. (6)

Litteratur: Noritsugu Oda, 'Danish Chairs', s. 183.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Stel med nogle rustpletter.

Moderne kunst og design, 26. november 2019

Vur­dering

80.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK

70.000 DKK
65.000 DKK
60.000 DKK