1948/500
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 9”. Et sæt på seks stole med stel af forkromet stål, skalformet sæde og ryg betrukket med brunt skind. Formgivet 1960. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1991. (6)
Litteratur: Noritsugu Oda, 'Danish Chairs', s. 183.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Stel med nogle rustpletter.
Moderne kunst og design, 26. november 2019
Vurdering
Hammerslag