2027/508
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Koglen”. Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Tegnet 1958. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 60.
Litteratur: “Tænd!”, s. 277.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Smuds og pletter. Gulnede lameller. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
15 bud