1946/912
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Safaristolen”. Et par hvilestole af bejdset ask. Sæde og ryg af grøn kanvas. Armlæn og stropper af patineret kernelæder. Model 4700. Formgivet 1933. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier, København. (2)
Brugspatina, herunder ridser og mærker. Betræk let falmet med enkelte mindre pletter. Skind med overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag
31 bud