921/​46

C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870)

Portræt af guldsmed A.J. Gumperd/Gumpert i mørkebrun frakke med sort krave og metalknapper. Gul vest med smalle, vandrette, blågrønne striber. Fadermordere, hvidt halsbind, hvidt skjortebryst med kalvekrøs. Sign. Jensen pinxit 1815. Olie på lærred. 53×45.

Sigurd Schultz' fortegnelse over C.A. Jensens malerier, 1932, nr. 5.

Udstillet:“Udstilling af kunstindustrielle Frembringelser og Portrætter 1880” nr. 374. “Udstilling af Gjenstande fra Kong Frederik VI's Tid 1890” nr. 43. Kunstforeningen: “Arbejder af maleren Chr. Albr. Jensen”, 1922 nr. 4.

Litteratur: Sigurd Schultz, “C.A. Jensen. Hans liv og værk”, 1932 omtalt s. 118, 120, 122 og 124 og afb. s. 117.

Proveniens: Boghandler H.H.I. Lynge, dennes auktion 1898 nr. 61. Martin Grosell (1922). Generalkonsul Johan Hansens Samling nr. 282 (1917), nr. 683 (1927), nr. 743 (1931). Dennes auktioner, del VI, Winkel & Magnussen 131, 1933 nr. 74, afb. s. 12.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK