Lommeur med spindelgang, i kasse af flerefarvet guld med guillocheret og støbt dekoration, prydet med rubiner og turkiser, guillocheret gylden skive med talplaketter, minutkrans og signaturplakette af hvid emalje, sorte arabertal, skive og værk hhv. signeret Esquivillion et Dechoudens og Esquivillion & Dechoudens. Bagkasse indvendigt med senere plakette med inskriptionen “Ricordo di mia madre, 25 maggio 84” (Til minde om min mor, 25 maj 1884). Stamme stemplet med serienr. 7115 samt utydeligt stempel. Paris ca. 1800. Vægt i alt 42 g. Kassediam. 40 mm.
Proveniens: Privat samling
Esquillion & De Choudens er registreret i Paris 1765–1830
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Ydre emalje krans med lille afslag ved kl. 6. Nøgle medfølger.
En privat samling lommeure, 6. december 2021
18 bud