2125/7116
Makse af udskåret elfenben. Lega. D. R. Congo. Ca 1920–30. H. 14.
Proveniens: Gammel dansk privatsamling, erhvervet i Brussel 1960–70.
Afslag på kæbe, limet. Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Tribal art, 27. juni 2021
Vurdering
Hammerslag