2432/63
Kinesisk udskæring af jade i form af Føniks hovede. Antagelig Yuan Dynasti 1280–1368. Vægt 143 gr. H. 6 cm. L. 6,5 cm.
Proveniens: Antikvitetshandler Holger Ferlov 1877–1954, herefter arvinger.
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. august 2024
Vurdering
Hammerslag