2108/1009
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 23”. Stol med stel af eg og sæde af flettet papirgarn. Udført hos Carl Hansen & Søn, Odense.
Stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 11, november 1950, s. 195–196.
Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 318.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre defekt i flet.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
24 bud