1450/​836

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

“Rungstedlund”. Spisestue af mahogni bestående af spisebord med to tillægsplader og otte stole betrukket med brunt skind. Udført og mærket hos P. Jeppesen, St. Heddinge. H. 73. L. 145/210. B. 106. (11)

Tekst korrigeret 9/12 to ekstra stole og tillægsplade.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker på sæde. En stol med porøst skum. Stole med bobler i lakken primært på ryglæn. Bord og tillægsflade med krakeleringer i lakken.

Moderne kunst og design, 9. december 2014

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.900 DKK

2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK