2052/278
Vandringsmand af patineret bronze. Japan, Meiji 1868–1912. H. 18/21 cm.
Oprindelig havde figuren antagelig en frugt i venstre hånd - afknækket. 18/12: slitage, ridser, støbefejl, hul øverst på hoved.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. december 2020
Vurdering
Hammerslag
41 bud