2425/847
Martin Kaalund-Jørgensen (f. Lime, Nørup Sogn 1889, d. København 1952)
Stueinteriør med en potteplante i en vindueskarm. 1932. Sign. M. Kaalund-J. 32. Olie på lærred. 85×67.
Lærred bør strammes op. Mindre afskalning i nederste del af billedet. Behov for let overfladerensning.
Vurdering
Hammerslag