2034/540
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående tre-personers sofa med ben af eg. Ryg, sider og løse hynder betrukket med rødt skind. Model 2209. Designet 1963. Udført og mærket med label hos Fredericia Stolefabrik i 1996. L. 186.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker, primært skomærker på ben.
Moderne kunst og design, 18. august 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud