Louis Poulsen
Et par justérbare væg/loft lamper af hvidmalet metal med spejlreflektor. Model nr. 38564–67. Udført hos Louis Poulsen. L. 60. (2)
Litteratur: “LP-Nyt” 1953 nr. 137, gengivet og omtalt bl.a. s. 1083. Katalogført hos Louis Poulsen i 1950–1960'erne uden angivelse af designer. Ses i samtiden afbildet i bygninger tegnet af Arne Jacobsen, Vilhelm Lauritzen, Kaj Fischer og Gunnar Petersen m. fl.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 28. juni 2016
4 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||