1626/​691

Louis Poulsen

Et par justérbare væg/loft lamper af hvidmalet metal med spejlreflektor. Model nr. 38564–67. Udført hos Louis Poulsen. L. 60. (2)

Litteratur: “LP-Nyt” 1953 nr. 137, gengivet og omtalt bl.a. s. 1083. Katalogført hos Louis Poulsen i 1950–1960'erne uden angivelse af designer. Ses i samtiden afbildet i bygninger tegnet af Arne Jacobsen, Vilhelm Lauritzen, Kaj Fischer og Gunnar Petersen m. fl.

Stand

Brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Auktion

Moderne kunst og design, 28. juni 2016

Kategori
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Solgt

Hammerslag

1.650 DKK  

4 bud

Tidspunkt Byder Bud
1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK