919/32
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Vinterdag i skoven. Sandsynligvis fra Dyrehaven. Sign. P. Mønsted 1914. Olie på lærred. 50×72.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 280, 1972 nr. 307.
Ældre malerier, 4. marts 2024
Vurdering
Hammerslag