1513/​637

Dansk snedkermester

Overpolstret sofa med buet front og ben af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med beige velour. 1930–40erne. L. 186.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben. Senere betræk med slitage primært på armlæn.

Moderne kunst og design, 24. marts 2015

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK