1513/637
Dansk snedkermester
Overpolstret sofa med buet front og ben af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med beige velour. 1930–40erne. L. 186.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben. Senere betræk med slitage primært på armlæn.
Moderne kunst og design, 24. marts 2015
Vurdering
Hammerslag