2048/85
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Parti med et par iført traditionelle klæder i samtale på en vej. Sign. P. Mønsted 1892. Olie på træ. 21×15,5.
Enkelte minimale retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag