2048/​85

Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)

Parti med et par iført traditionelle klæder i samtale på en vej. Sign. P. Mønsted 1892. Olie på træ. 21×15,5.

Enkelte minimale retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020

Vur­dering

8.000–10.000 kr.

Hammerslag

5.500 kr.

5.500 kr.
(Autobud) 5.000 kr.
5.000 kr.
4.800 kr.
(Autobud) 4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.