1518/818
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående tre-pers. sofa med ben af eg. Sider, ryg samt løse hynder i sæde og ryg betrukket med cognacfarvet skind. Model 2423. Udført hos Fredericia Stolefabrik. L. 188.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Skind med ridser og enkelte mærker.
Moderne kunst og design, 28. april 2015
Vurdering
Hammerslag
19 bud