2014/709
Jacob Kjær (f. 1896, d. 1957)
Cirkulært spisebord af massiv Cubamahogni med profilerede ben. Udført hos snedkermester Jacob Kjær. H. 77. Diam. 119,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre kantafslag. Bordet har udtræk, men plader medfølger ikke.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag