2014/​709

Jacob Kjær (f. 1896, d. 1957)

Cirkulært spisebord af massiv Cubamahogni med profilerede ben. Udført hos snedkermester Jacob Kjær. H. 77. Diam. 119,5.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre kantafslag. Bordet har udtræk, men plader medfølger ikke.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK