893/​314

Signeret Kinesisk silketæppe med fem-kloede dragemotiver på kejserlig gul bund omgivet af hovedbort med klassiske buddhistiske symboler. Signaturpanel: Jing Ren Gong Bei Yong(til brug i “Paladset for Stor Velvilje/”Great Benevolence"). 20. årh.s begyndelse. 245×156.

Jing Ren paladset er imellem et af de seks østlige paladser umiddelbart uden for hovedpladsen i den forbudte by og et ud af ialt 90 paladser. Jing Ren paladset blev bygget i 1420 og var bopæl for de kejserlige konkubiner i Mings(1368–1644) og Qing (1644–1911) dynastierne. I 1654 fødtes Kangxi kejseren Xuanyethe(r. 1662–1722) i dette palads.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: carpets@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia , 26. februar 2020

Vur­dering

75.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK