2203/504
Ib Kofod-Larsen (f. 1921, d. 2003)
Skænk af palisander, front med fire skuffer samt fire låger bag hvilke hylder og bakker. Model FA 66. Udført og mærket hos Faarup Møbelfabrik. H. 76. B. 230. D. 50.
Litteratur: Mobilia no. 129, april 1966.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle stødmærker.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
Vurdering
Hammerslag