2118/​982

Dansk snedkermester

Et par lænestole med stel af eg. Sæde og dybthæftet ryg betrukket med lysegrøn uld. Udført 1940'erne. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre kantafslag på ben. Uld med pletter, smuds og defekter. En knap mangler.

Moderne kunst og design, 4. maj 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK