2118/982
Dansk snedkermester
Et par lænestole med stel af eg. Sæde og dybthæftet ryg betrukket med lysegrøn uld. Udført 1940'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre kantafslag på ben. Uld med pletter, smuds og defekter. En knap mangler.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag