1835/​729

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-2/2”. Væglampet af bruneret messing med skærmsæt af gulmalet opalglas. Udført hos Louis Poulsen.

Foræret som gave fra Poul Henningsen til forfatteren Hans Kirk, siden nedarvet i familien.

Over- og mellemskærm med hårrevne. Træbeslag til vægmontering medfølger. Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 28. august 2018

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag