1746/990
Preben Fabricius (f. 1931, d. 1984)
Jørgen Kastholm (f. Roskilde 1931, d. Düsseldorf 2007)
Et par pendler med skærme af poleret stål. Model P. 376. Udført hos Nordisk Solar Compagni, 1960'erne. Diam. 48. (2)
Litteratur: “Dansk Kusthåndværk”, nr. 5–6, 1965–66.
Brugsslitage. Ridser og mærker. En pendel med minimal bule. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 14. november 2017
Vurdering
Hammerslag
14 bud