905/​26

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

“Udsigt til Vesteregede fra stien til Sophiehøj”. Sign. M. R. 1832. Olie på lærred. 24×34.

Thorvaldsens Museums fortegnelse over Martinus Rørbyes malerier, 1981, nr. M. 62.

Udstillet: Kunstforeningen, “Fortegnelse over M. Rørbyes arbejder”, 1905 nr. 37.

Proveniens: Kontorchef H. Gram (1905). Bruun Rasmussen auktion 433, 1981 nr. 172, afb. s. 37. Dansk privatsamling.

I sommeren 1832 besøger Rørbye og hustruen Rose, Roses søster, Emilie, som var gift med birkedommer Hans Lautrup (1796–1844) og boede på Christanslund i Vester Egede. Her fik Rørbye rig mulighed for at gøre studier af egnen. I dette maleri ser man det smukke let kuperede landskab uden bygninger, alene med træer og rosalysende enge med får, en rytter i det fjerne og et par spadserende på stien. (Se også katalog nr. 10 og 11).

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK