2424/876
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Cirkulært spisebord af mahogni med udtræk. Udført hos Karl Andersson & Söner. H. 71. Diam. 130.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Ujævn falmet. Tillægsplader medfølger ikke.
Moderne kunst og design, 11. juni 2024
Vurdering
Hammerslag