Dansk maler, 19. årh.'s midte
Portræt af en herre, antageligt købmand Obert Maria Thrane (1813–1890). Usigneret. Olie på lærred. 24,5×21.
Mindre trykmærke fra blændramme. Enkelte minimale krakeleringer samt én enkelt minimal afskalning. Let overfladerensning anbefales.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. september 2024