Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Vase af uglaseret lertøj, modelleret med reliefdekor i form af bladværk samt smallere munding med bølget kant og vertikale riller. Sign. monogram, 6. Aug 1927. Unik. H. 20.
Proveniens: Ifølge oplysninger fra sælger, har hidrørende vase stået på Museum Kähler i Næstved, hvorefter den blev erhvervet af et pengeinstitut i Tønder, hvem videresolgte vasen til 'Galleri Tønder'.
Mindre afslag ved munding og på bladværk.
Moderne kunst og design, 1. oktober 2024
28 bud