2417/615
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 22”. Et par hvilestole med stel af forkromet stål. Sæde samt ryg udspændt med peddigrørsflet. Formgivet 1956. Udført hos E. Kold Christensen, stemplet. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ny flet.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag