1241/​741

Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen

“AX”. Sæt på fire armstole med stel af bøg, sæde og ryg af lamineret teak. Model 6000. Sofabord med Y-formede ben af bøg, cirkulær top af teak. Udført hos Fritz Hansen. Bord: H. 56 Diam. 92. (5)

Litteratur: Noritsugu Oda: “Danish Chairs”, p. 80.

Enkelt stol med brækket armlæn. Brugsslitage, herunder ridser, mærker samt slid i lakering.

Moderne kunst og design, 9. oktober 2012

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

12 bud

5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK