1241/741
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen
“AX”. Sæt på fire armstole med stel af bøg, sæde og ryg af lamineret teak. Model 6000. Sofabord med Y-formede ben af bøg, cirkulær top af teak. Udført hos Fritz Hansen. Bord: H. 56 Diam. 92. (5)
Litteratur: Noritsugu Oda: “Danish Chairs”, p. 80.
Enkelt stol med brækket armlæn. Brugsslitage, herunder ridser, mærker samt slid i lakering.
Moderne kunst og design, 9. oktober 2012
Vurdering
Hammerslag
12 bud