1708/​44

“Official's Hat Chairs”. Et par højryggede kinesiske armstole af lyst elmetræ, rygstykker udskåret med stilliserede figurer, svungne armlæn. Beijing. 19. årh. (2)

Brugsslitage. Ridser og mærker. Revner i træet. Reparationer.

Ældre malerier og møbler, 20. februar 2017

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag