1708/44
“Official's Hat Chairs”. Et par højryggede kinesiske armstole af lyst elmetræ, rygstykker udskåret med stilliserede figurer, svungne armlæn. Beijing. 19. årh. (2)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Revner i træet. Reparationer.
Ældre malerier og møbler, 20. februar 2017
Vurdering
Hammerslag