2443/​916

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK-1”. Sæt på seks stole med stel af forkromet stol. Sæde og ryg udspændt med flagline. Formgivet 1956. Udført og mærket for Thorsen Møbler. (6)

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Eftersyn
I Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?