2443/​840

Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen

Bergere-stol med stel af mahogni. Løse hynder i sæde og ryg senere betrukket med patineret skind. Formgivet 1946. Udført 1940erne hos snedkermester Ludvig Pontoppidan. Udgået fra snedkermester Willy Beck med plakette herfra.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 2, s. 308.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Hak og mindre afslag. Skind med defekter.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?