1739/783
Yngve Ekström (f. Hagafors 1913, d. 1988)
“Palle”. Skammel af massiv teak. med runde tilspidsende ben. Udført Stolfabriks AB, Smålandsstenar. Svagt stemplet: Made in Sweden. Cirka 1950erne. H. 44. B. 55. D. 31 cm
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. september 2017
Vurdering
Hammerslag
23 bud