1746/998
Jørgen Mogensen (f. Århus 1927)
Fire dele stentøj bestående af to fade og to skåle. Dekoreret med sungglasur og med grå og blå glasur. Sign. monogram, hhv. 21871, F263, 21388 og 21747. Udført hhv. på eget værksted og hos Royal Copenhagen. H. 3,5–7,2. (4)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Cirkulær skål med sung glasur: Enkelte afslag på øverste kant.
Moderne kunst og design, 14. november 2017
Vurdering
Hammerslag