2022/513
Dansk snedkermester
Lille skænk af nøddetræ, front med jalousilåger og udtræksplader, greb samt sko af messing. Indvendig med udtræksbakker. 1930'erne. H. 92. D. 44. L. 106.
Alders- og brugspatina, herunder ridser, mærker og mindre kanthak. Samlinger ved sprosser og ben løse. Reparation på ene tophjørne. Greb til udtræksplader mangler.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
Vurdering
Hammerslag
18 bud