2045/707
Dansk møbeldesign
Lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med grønt møbelstof. Udført hos Georg Kofoeds Møbeletablissement. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og huller.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag
21 bud