2412/​802

Christina Strand

“Rex”. Et par lænestole med stel af stål med returdrej. Sæde og ryg betrukket med sort alcantara. Model 10020. Udført hos Fredericia Furniture. (2)

Dansk Møbelindustri udpegede i 2002 Christina Strands hvilestol Rex som vinder af designkonkurrencen “Et siddemøbel til kronprinsen”. Materialerne er bevidst valgt og udformet med kronprins Frederik i tankerne: Den elegant foldede skal, var til konkurrencen udført i sæbebehandlet dansk eg. Skallen er polstret med grønlandsk sæl. Og understellet i mat krom hviler på et X - for Frederik den 10. Den på en gang klassiske og moderne stol har en høj siddekomfort takket være den formspændte skal med den brede, buede ryg, og understellet er drejeligt med retur-funktion.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 19. marts 2024

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

11 bud

1.500 DKK
1.450 DKK
(Autobud) 1.400 DKK
1.350 DKK
1.050 DKK
(Autobud) 1.000 DKK
1.000 DKK
460 DKK
440 DKK
420 DKK
400 DKK