1349/​1576

To Omega lommeure af sølv, hvide skiver med henholdsvis romer- og arabertal, det ene med indre røde aftental, begge med små sekunder, bagkapsler mærkede Omega, støvkapsler af sølv, et med værk mærket Omega og kapsler nummererede 4594030, det andet med værk signeret Omega Watch Co Swiss og nummereret 6540301, støvkapsel signeret Omega Bienne Geneve, kapsler nummererede 7359781. Ca. 1910–1930. Vægt ialt 75 og 94 gr. Kassediam. 50 og 55 mm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Urene går, men der garanteres ikke for funktionaliteten. En med krakeleringer på skiven og reparation.

Varia, 5. december 2013

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK
(Autobud) 950 DKK
950 DKK
(Autobud) 900 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK