2437/​1

Vilhelm Petersen (f. København 1812, d. sst. 1880)

Studie til “Nødebo ved Esrum Sø”. En kone lægger lagner ud til blegning nedenfor Nødebo Kirke. Til højre Esrum Sø. Usigneret. Dateret 17. Juli 1834. Olie på lærred. 29×39,5.

N. B. Beskrivelse rettet 2–9-2024.

Mona Christensen og Jan Fayes fortegnelse, 1990 nr. 25.

Udstillet: Marienlyst, “Vilhelm Petersen - en glemt guldaldermaler”, 1990 nr. 25.

Nærværende værk er et studie til værket Nødebo ved Esrum Sø, 1834, som er nr. 27 i fortegnelsen.

Proveniens: K. G. Brøndsted. Dennes dødsboauktion, Winkel & Magnussen auktion 370, 1952 nr. 193. Bent Simmelkiær (1990).

Meget minimale krakeleringer. Let overfladerensning anbefales.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. september 2024

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK