2431/​8056

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

Struensee og Caroline Mathilde på ridetur. Usigneret. Tusch og lavering på papir. Lysmål 33×29.

Proveniens: Generalkonsul Valdemar Glückstadts samling, dennes auktion, Winkel & Magnussen 11, 1923 nr. 104. Bruun Rasmussen auktion 679, 2000 nr. 203.

Let gulnet. Undersøgt i rammen.

I Lyngby
Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

148781 2.600 DKK
821017 (Autobud) 2.500 DKK
148781 2.400 DKK
821017 1.000 DKK