O. D. Ottesen (f. Broager 1816, d. Frederiksberg 1892)
“Røde mosroser med dugdråber”. Ca. 1887. Usigneret. Olie på lærred. 32×39.
Udstillet: Museet på Sønderborg Slot, “O. D. Ottesen og andre danske blomstermalere på H. C. Andersens tid”, 1986 nr. 12.
Afbildet: Annie von der Heide “Blomsterflor: Sneglen, rosenhækken og danske blomstermalere på H.C. Andersens tid”, udg. 1988.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 587, 1993 nr. 148, afb. s. 63.
Enkelte minimale retoucheringer og overfladeridser. Behov for overfladerensning. Krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020