2049/​1

O. D. Ottesen (f. Broager 1816, d. Frederiksberg 1892)

“Røde mosroser med dugdråber”. Ca. 1887. Usigneret. Olie på lærred. 32×39.

Udstillet: Museet på Sønderborg Slot, “O. D. Ottesen og andre danske blomstermalere på H. C. Andersens tid”, 1986 nr. 12.

Afbildet: Annie von der Heide “Blomsterflor: Sneglen, rosenhækken og danske blomstermalere på H.C. Andersens tid”, udg. 1988.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 587, 1993 nr. 148, afb. s. 63.

Enkelte minimale retoucheringer og overfladeridser. Behov for overfladerensning. Krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK

(Autobud) 28.000 DKK
27.000 DKK
(Autobud) 26.000 DKK
25.000 DKK
(Autobud) 20.000 DKK
19.500 DKK
(Autobud) 19.000 DKK
18.500 DKK
18.000 DKK