2124/799
Emile Gallé (f. Nancy 1846, d. sst. 1904)
Vase af klart matteret glas med enkelte gule elementer. Overfang af grønt og blåt glas, udskåret med motiver i form af blomster og blade. Sign. Gallé. H. 17.
Almindelig brugsslitage. Afslag på bunden og en ridse på siden ved fodrand.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
27 bud