695/​1587

Viggo Pedersen (f. København 1854, d. Roskilde 1926)

Vinterdag ved Carlsberg, Hillerød. Sign. Viggo Pedersen. 50×80.

Proveniens: Varemægler A. W. Simmelhags malerisamling, dennes auktion ABR 76, 1956 nr. 49.Fiskemester Knud Carlsen på Frederiksborg Slot ejede dette hus i 1754, og det blev kaldt fiskemestergården. Senere blev huset omdøbt til Carlsberg, og den nærliggende sø blev kaldt Carlssø. Flere kunstnere har boet der, bl.a. Christian Zacho, Niels Skovgaard og Viggo Pedersen, som boede på stedet fra 1898–1911.

Malerier, 30. maj 2001

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK