Samling glas bestående af tre harlekin slebne, et facetslebet samt fem Louis XVI glas med guldranker på cuppa og firkantet fod samt tre mindre lågglas og firkantet fod, to af disse diamantslebet og et med prik dekoration i guld og graveret Vivat Charlotte på cuppa. 18.-19. årh. H. 7–18 cm. (12)
Fremstår med alders- og brugsslitage, guld afslidt og antageligvis er mindre afslag blevet slebet. To lågglas med afslag (på fod og låg).
840150 | ||
998214 |