921/​942

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“FJ 55”. Sæt på seks stole af ostindisk palisander. “Svævende” sæde og ryg monteret med afstandstykker af messing, betrukket med sort skind. Formgivet 1955. Udført 1960'erne hos snedkermester Niels Vodder, ej stemplet. (6)

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers bedsteforældre. Herefter nedarvet i familien.

Litteratur: Niels Vodder katalog, maj 1956. Litteratur: Noritsuga Oda: “Finn Juhl Memorial Exhibition”, afbilledet s. 141.

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK