Kinesisk eksport sølv sæt, støbt med blomstrende grene, hanke og stativ i form af bambusgrene, bestående af svingkedel, tekande, sukkerskål og flødekande samt bakke af hardwood med sølvmontering L. 56 cm B. 30,5 cm. Stemplet Bao Qi, Silver, Guang Ji. Bakkens stempling uidentificerbart. 20. årh.s første årtier. Vægt ekskl. bakke 2296 gr. (5)
Asiatisk kunst, 29. november 2017