2126/​506

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Ægget”. Hvilestol med profileret stamme og firpasfod af aluminium, skal og løs hynde betrukket med sort skind. Model 3317. Designet 1958. Udført hos Fritz Hansen i 1960–1970'erne.

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 60.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte overfladeridser og mærker. Senere ompolstret. Uoriginal sædehynde.

Moderne kunst og design, 29. juni 2021

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag