2022/1
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Hestene vandes ved pumpen i gården. Sign. P. Mønsted Herstedvester 1923. Olie på lærred. 50×70,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 435, 1982 nr. 118 (afb. s. 117).
Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020
Vurdering
Hammerslag