Gudmundur Gudmundsson Erro (f. Snæfellsbær, Island 1932)
“The Toilet of Venus”, fra "Serie Spatiale 1977–79. Sign. på bagsiden Erro 77. Olie på lærred. 97×53.
Litteratur: Fernand Hazan: “Erró 1974–1986. Catalogue Général”, nr. 336, gengivet side 64. Proveniens: Christa og filminstruktør Erik Ballings samling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Moderne malerier og skulpturer, 3. juni 2019